Poradnik - jak spakować dziecko!

Poradnik rodzica czyli o czym należy pamiętać, gdy Wasze dziecko wyjeżdża na kolonie

WALIZKA WASZEGO DZIECKA

  • wielkość bagażu – niestety nasze autokary nie są z gumy i cała zawartość szaf Waszych dzieci może się nie zmieścić. Dlatego proponujemy spakować walizki na kółkach ewentualnie plecaki lub torby, pamiętając, że ciężar bagażu powinien być adekwatny do możliwości fizycznych dziecka. Nie powinien on być przede wszystkim za ciężki, ponieważ nie zawsze znajdzie się osoba mogąca pomóc w przeniesieniu bagażu np. z autokaru do pokoju. Nie ma nic gorszego jak dziecko z bagażem większym od niego!

  • pakowanie bagażuzalecamy zaangażowanie dziecka do samodzielnego pakowania bagażu (oczywiście pod czujnym Państwa okiem). Dzięki temu będą mieli Państwo satysfakcję i świadomość, że dziecko zna zawartość swojej walizki, jest niezależne i z łatwością spakuje swój bagaż, gdy będzie musiało wracać z koloni.

  • co zabrać czylinie za dużo i nie za mało”kolonia trwa prawie 2 tygodnie, więc należy spakować niezbędne rzeczy na zmianę pamiętając przy tym, że latem pogoda bywa nieprzewidywana i warto spakować zarówno rzeczy na słoneczne jak i chłodniejsze dni.

  • lista niezbędnych rzeczy:

1. przybory toaletowe: mydło/żel pod prysznic, szampon (odradzamy mydło w kostce i w papierku), grzebień/szczotkę do włosów, gumki i spinki (do długich włosów), ręcznik kąpielowy, mały ręcznik do twarzy, klapki pod prysznic, krem z filtrem UV, szczoteczka i pasta do zębów, chusteczki higieniczne
2. rzeczy do spania: pidżamę lub specjalną bieliznę do spania
3. bielizna: zaleca się, aby dziecko miało tyle majtek i skarpetek ile dni jest na koloni + jedna dodatkowa para skarpet i majtek, dla dziewczynek dodatkowo rajstopy
4. ubrania:

- koszulki z krótkim i z długim rękawem, cienka bluza, polar/sweter, kurtkę przeciwdeszczową, spodnie długie i krótkie (minimum dwie pary), dresy

- strój kąpielowy + czepek oraz dodatkowy ręcznik kąpielowy/plażowy

- czapka z daszkiem, kapelusik lub chustka przeciwsłoneczna

- buty sportowe tzw. adidasy lub trampki/tenisówki, sandały i klapki

- strój specjalistyczny na zajęcia specjalistyczne, szczegóły co zabrać można znaleźć w informacjach dodatkowych w zakładce rezerwuj przy konkretnej ofercie

- uwagi: w miarę możliwości prosimy spakować rzeczy już używane, ze względu na ryzyko pobrudzenia trawą czy też farbami lub nieodwracalne zniszczenie

5. torba na brudne rzeczy: zaleca się torbę bawełnianą, nigdy plastikowej i nieoddychające

6. lekarstwa: w sytuacji, gdy dziecko na stałe przyjmuje leki, prosimy spakować je w oddzielną torebkę i dołączyć instrukcję podawania oraz najważniejsze poinformować o tym kadrę!

7. dodatki:

- okulary przeciwsłoneczne

- portfel najlepiej zawieszany na szyi

- dokumenty: legitymacja szkolna

- książka, ulubiona przytulanka

 

  • co zrobić by wszystkie rzeczy wróciły – to, że dzieci gubią rzeczy wiemy o tym doskonale. Aby temu zaradzić proponujemy (szczególnie tym najmłodszym dzieciom) podpisać wszystkie rzeczy flamastrem na metce lub kupić specjalne metki do naprasowania na ubranie. Wystarczy już tylko jeden rzut oka na podpis i zagadka wyjaśniona, czyje to ubranie ;)

BAGAŻ PODRĘCZNY

Prowiant na drogę prosimy spakować najlepiej do podręcznego plecaka, który podczas trwania koloni dziecko może wykorzystać na wycieczki, wyjścia do sklepu lub na plażę.


IDEALNY PROWIANT NA DROGĘ

  • kanapki, najlepiej przygotowane z serem żółtym i/lub suchą wędliną (odradzamy kanapek z szynką gdyż szybką się psują i wyglądają nieapetycznie). Warzywa, które nadają się do wzbogacenia kanapki, to wszystkie te, które nie puszczają soku, np. ogórek, papryka, rzodkiewka.

  • butelka wody mineralnej ewentualnie soki w zakręcanych butelkach (odradzamy słodkich napojów gazowanych, które są częstą przyczyną wzdęć i bólów brzucha)

uwagi:

- odradzamy chipsy oraz czekoladowych batonów, które mogą się rozpuścić

- sugerujemy aby nie pakować dziecku zbyt dużej ilości jedzenia na drogę

JAK POKONAĆ CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ?
Choroba lokomocyjna to koszmar podczas każdej podróży. Cierpi na nią wiele dzieci. Główną jej przyczyną jest reakcja mózgu na sprzeczne informacje dotyczące położenia naszego ciała. Błędnik zlokalizowany w uchu wewnętrznym przesyła do mózgu informacje, ze człowiek jest w bezruchu, natomiast oczy odbierają informację, że się porusza. Na szczęście tej uporczywej chorobie można przeciwdziałać zarówno naturalnymi sposobami, jak i farmaceutykami.
Przed wyjazdem:
- namówić dziecko, by zjadło lekki posiłek;
- podać dostępne w aptece środki przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej

W czasie podróży:
- siedzieć przodem do kierunku jazdy;
- nie spożywać napojów gazowanych.

 

Powodzenia